Přestavte si následující situaci:
Prodáváte dům na okraji vesnice a protože je na vás dům již moc velký, chcete se přestěhovat do bytu v klidné části města s výhledem do parku. Docela spěcháte na peníze z prodeje, protože máte zamluvený krásný byt, do kterého se chcete přestěhovat a navíc jste již složili i zálohu. Zájemců o prohlídku je dostatek, ale pořád nepřichází ten pravý a čas běží. Až jednou přijdou zájemci, kteří jsou nadšení a říkají:,, To je super, tento dům se nám hrozně líbí a chceme ho koupit“. Vy jste spokojeni a objednáváte do Vašeho bytu řemeslníky, novou kuchyni a těšíte se na stěhování. Ale … Kupujícím kamarád u piva koupi vymluví a oni si najednou vše rozmyslí …. Co se stane s Vaši zálohou zaplacenou na nový byt? Co bude s domem? Máte objednávat dřevo na další topnou sezónu? Kdy vlastně dům někdo koupí?
Na toto se mne ptala jedna paní, která byla právě zklamaná z ,,nepovedeného prodeje“. Možná nejjednodušší by bylo říct: ,,Dokud není prodané jedno, neplaťme zálohu na druhé.“ Někdy se stane, že kupující jsou nadšeni, ale to ještě nemusí znamenat, že dům koupí, proto jsme se s paní domluvili, že najdeme kupujícího a až ten složí zálohu a podepíše kupní smlouvu, pak i my podepíšeme rezervaci na nový byt. V kupní smlouvě jsme navíc dohodli, že paní ještě zůstane 6 měsíců v původním domě tak, aby bylo možné byt zrekonstruovat a vše proběhlo pěkně v klidu a bez nervů.
Možností a variant, jak vše naplánovat, je opravdu hodně. Jestli přemýšlíte nad tím, jak to udělat, aby vše proběhlo hladce, zavolejte a pokusím se najít řešení i pro Vás.